פאזלים למתקדמים

ברלינרית אמיתית היתה כותבת היום פוסט על מיצג הדומינו המרהיב של אמש, שהיווה את שיאם של אירועי עשרים שנה לנפילת החומה. אבל כמי שרק מתחזה בשלב זה (ע"ע כותרת המשנה הזמנית של הבלוג), גם אני צפיתי בכיכר ברנדנבורג באדיבות סי-אן-אן. זה אכן היה מחזה מרהיב ומרגש, שילוב גאוני למדי של מטפורה וחומר. מצד אחד המחשה ויזואלית יפהפייה, גלעד חי וחד פעמי לאירוע מכונן; מצד שני, שילוב דחוס ומדויק של אמירה היסטורית ותרבותית, שמצליחה לחדור דווקא בשל האופן הפופולרי והמופשט שבו היא נאמרת. אפקט הדומינו מתכתב בראש ובראשונה עם האמת האוניברסלית האקטיביסטית שלפיה שינוי קטן ומקומי יכול להשפיע על הסביבה הקרובה והרחוקה; ובאותו זמן גם עם תיאוריית הדומינו שרווחה בתקופת המלחמה הקרה.


אבל האמת שאם כבר במשחקים עסקינן, אני חושבת לא מעט לאחרונה דווקא על פאזלים ("תצרף" בעברית, אבל תסלחו לי הפעם). סוף סוף אני מבינה למה מתייחסים למשחק הזה כאל אחד החשובים מבחינה התפתחותית. אין ספק שחלקים נרחבים מחיינו כמבוגרים דורשים מאיתנו כישורים עליונים בהרכבת פאזלים – חיבור של חלקים שונים זה לזה, אשר במידה שנעשה כהלכה יוצר תמונה שלמה כלשהי. לפעמים הפאזל לא במיוחד מאתגר או מעניין (למשל, מה לקנות בסופר כדי להכין את הארוחה שתכננתם. אבל אפילו הפאזל הבסיסי הזה יכול להישאר חשוך חלקים, אם סמכתם על הזיכרון ולא ערכתם רשימה. בדרך כלל מה שיהיה חסר זה משהו קריטי למתכון, שחייבים לצאת שוב בשבילו). פאזלים של קריירה הם בדרך כלל מורכבים יותר ונמשכים על פני שנים (לפעמים משלימים תמונה אחת, ואז נחים או עוברים לאחרת; לפעמים נעלמות חתיכות בדרך ומבינים שהפאזל הזה יישאר לעולם חלקי; יש מקרים שמישהו או משהו חיצוני מערבב לכם את כל החלקים בדיוק כשכבר חשבתם שהצלחתם לראות את התמונה; באחרים אתם מבינים אחרי עשרה או מאה חלקים שהפאזל הזה פשוט לא בשבילכם). לפעמים אנחנו בוחרים את הפאזל, ולפעמים החיים מנחיתים אותו עלינו. אם יש לכם משפחה אתם עסוקים כנראה בבניית כמה פאזלים במקביל, בדרגות קושי שונות. לפעמים צריך להניח את אחד הפאזלים שלכם בצד לזמן מה, כדי להתמקד בסיוע להרכבת הפאזל של בן הזוג או אחד הילדים. לפעמים כולם מרכיבים פאזל משותף ויש תקופות שכל אחד מרוכז בפאזל האישי שלו. הריון הוא אולי הפאזל המדהים מכולם – הגוף מרכיב בעצמו, ללא התערבות, את הפאזל המסובך ביותר ביקום.

מידת הקושי והמורכבות של כל פאזל נגזרת ברוב המקרים ממספר החתיכות, גודלן, מסגרת הזמן שניתנת להרכבה וכמות האנשים המסייעים להרכבתו. אפשר לטעון נגד המטפורה הזאת שהיא מניחה שהתמונה ידועה מראש, שמישהו כבר הכין את הפאזל ורק נתן לנו להרכיב אותו, ושיש רק דרך אחת נכונה להרכיב אותו. אלה נקודות מעניינות, אבל לא ניתן להן כרגע להרוס לנו.

כל ההתפלספות הזאת רק כדי לומר שבניית חיים במקום חדש היא אולי הפאזל, או סדרת הפאזלים, המורכבים ביותר שנדרשנו להשלים עד כה. פעם חשבנו שסגירת הבאסטה בישראל היתה מסובכת. אבל היום אנחנו מבינים שלפרק פאזל זו חוכמה קטנה מאוד. נכון שרצינו לסדר את כל החתיכות בצורה מסודרת בקופסה כדי ששום חלק לא יילך לאיבוד כשנרצה מתישהו להרכיב את הפאזל מחדש. זה לקח קצת זמן, ויש כמה חלקים שעדיין רודפים אותנו (הפניקס, אורנג', בזק – נא להפסיק לחייב את כרטיס האשראי שלנו!). אבל זו משימה קצרת טווח יחסית, מאוד ברורה ומוגדרת, ובסופו של דבר גם די קלה לביצוע.

השוני המשמעותי ביותר בפאזלים שלנו כאן, הוא שאת כולם צריך להתחיל מאפס. יש את פאזל הילדים, שחשבנו שיהיה מסובך מאוד וידרוש מאיתנו את מירב המשאבים, אבל הפתיע אותנו בקלילותו. יש את פאזל הבירוקרטיה, שהזענו עליו קשה, אבל אנחנו מאוד קרובים לסיומו. פאזל הפרנסה הוא הגוזל מאיתנו כרגע את רוב האנרגיה והדאגות. את פאזל הקניות כמעט סיימנו להרכיב כאן בשנברג (מעולם לא הייתי מאלה שקונים את הכל במקום אחד), אבל נצטרך להרכיב אותו מחדש בקרויצברג. בפאזל החברתי יש רק שתיים שלוש חתיכות, אבל כרגע אנחנו בכל מקרה לא ממש בנויים ליותר מזה. הפאזל הגיאוגרפי הוא מרתק: לאט לאט הנקודות שהכרנו כתיירים – מנותקות זו מזו וחסרות הקשר בין השאר בגלל שבינן מחברת נסיעה ברכבת מתחת לאדמה – הופכות למפה עירונית הגיונית ורבת נ"צ מוכרים.

השבוע הנחנו את הפינה של פאזל חשוב מאין כמוהו: הבית.

בית ברלין
כאן ביתי

כבר יותר משלושה חודשים שאנחנו גרים בדירה הזמנית המרוהטת קומפלט שהמלאכים נתנו לנו. זה מאוד נעים וחסכוני, אבל כמו שכבר כתבתי זה מאוד רחוק מבית הספר ומהגן, ואולף כבר ממש מותש מהטריאתלון היומי. מה גם שלשנינו כבר מתחשק בית ממש משלנו. וזה לא שלא חיפשנו. מייד כשהגענו באוגוסט הזהירו אותנו שזו העונה שאלפי סטודנטים פושטים על העיר בחיפוש אחר דירות, ושכדאי לנו להתחיל בהקדם. אז התחלנו. יש אתר אחד שכולם הפנו אותנו אליו, ולמרות שהוא בגרמנית אפילו הצלחנו להירשם ולהגיע למצב שנשלחות אלינו למייל הצעות חדשות לדירות שעשויות להתאים. עם הזמן מצאנו עוד אתרים ועוד מקורות (אם זה רלבנטי לכם תשלחו לי אימייל ואני אשתף – ממש חבל להלאות את כולם כאן בלינקים). החלוקה הלא מפתיעה היתה שאני מוצאת דירות שנראות שוות בדיקה, ואולף הולך לראות אותן.

אחת הדירות הראשונות שראינו היתה מדהימה. ארבעה חדרים, 110 מטר, מוארת, משופצת, במחיר טוב מאוד יחסית, והכי חשוב – בשכונה שרצינו. היא נחטפה לנו מתחת לידיים, ולא פלא. לקח לנו זמן להבין את שוק השכירות כאן. לפני כמה שנים נפל האסימון להרבה כרישי נדל"ן שברלין היא פנינה לא מנוצלת. מאז האיחוד נותרו אלפי בניינים ריקים בעיר. הכרישים (חלק לא מבוטל מהם, אגב, ישראלים), רכשו נדל"ן בסיטונאות, שיפצו קצת, הקימו חברות ניהול נכסים – ושינו את שוק השכירות המקומי לנצח. לא רק שהמחירים עלו (מישהו צריך לממן את חברות הניהול, ואתם באמת לא מצפים שזה ייפול על הכרישים, נכון?), שכירת דירה הפכה למשימה שדומה יותר להתקבל לעבודה. צריך להגיע עם תיק מסמכים עב כרס, שכולל חומר ראיות מקיף ומעמיק שמטרתו להוכיח שאתה ובני ביתך אנשים אמינים, הגונים, ובעיקר – מרוויחים. לכו תבנו תיק כזה לשני מהגרים/עצמאים/תפרנים (אין צורך למחוק את המיותר). לקח לנו קצת זמן לבנות את הרזומה השכירותי המרשים שלנו, אבל עשינו זאת. בדרך גם הבנו שבכל זאת מצבנו לא כל כך גרוע, והיה אפילו מקרה שתיק המסמכים שלנו עשה את העבודה – אבל דווקא אנחנו החלטנו בסוף שהדירה לא בשבילנו.

הבעיה השנייה שהתגלתה קשורה למיקום. עוד בארץ החלטנו לגור בקרויצברג. הברלינאים מבדילים בין שני חלקים של קרויצברג, לפי מספרי המיקוד הישנים: החלק קרויצברג 61, הגדול יותר (וכיום בורגני יותר), וקרויצברג 36, הקטן יותר אך המוכר יותר – ורווי יותר במהגרים (בימי המלחמה הקרה קרויצברג 36 היתה מובלעת מערבית מוקפת חומה משלושה כיוונים והפכה לאיזור אלטרנטיבי ואוונגרדי). אנחנו לא היינו מודעים להבדלים האלה, ובחרנו בית ספר וגן בקרויצברג 36 רק בגלל ששם גרים סקוט ונלה, שעזרו לנו עם כל ההתארגנויות. הנחה נוספת שלנו היתה שהחיים שם זולים יותר. אלא שבשנים האחרונות קרויצברג 36 הפכה להיות מבוקשת בטירוף, ועל אף שהמהגרים הטורקים (רבים מהם כבר לא ממש מהגרים – דור שני ושלישי בגרמניה) עדיין מושלים בכיפה, מחירי הדיור עלו בצורה דרמטית, ובעיקר קשה להשיג דירות שלושה-ארבעה חדרים במצב טוב ובמחיר סביר (יחד עם זאת המחירים, באופן כללי, זולים יותר מאשר בתל אביב, בעיקר משום ששכר הדירה כאן כולל כבר ברוב המקרים את כל החשבונות וההוצאות הנלוות – מים, חימום, ארנונה, ועד בית וכו').

לא ממש תכננו להרחיב את מעגל החיפושים מעבר לגבולות השכונה, אבל פתאום נזכרתי שעוד בישראל מצאתי באיזה פורום הפניה לחברת ניהול נכסים שמציעה הרבה דירות בלי תיווך. פראו בלוק החביבה (תודו שזה שם נחמד למישהי שעוסקת בנדל"ן) הראתה לנו דירה ברחוב Zossener, שנמצא בקרויצברג 61, ב-Bergman Kiez, שכונה נעימה ביותר וכנראה גם די נחשבת (ככה אנחנו מבינים מהפרצופים של הברלינאים שאנחנו מספרים להם על הדירה החדשה שלנו). דירת שלושה חדרים, מאה מטר, עם רצפות עץ ותקרות גבוהות (כלומר אלט-באו – בנייה ישנה מלפני המלחמה), קומה שלישית – בלי מעלית כמובן (וזה נחשב טוב – קומה רביעית או חמישית בלי מעלית זה לא משהו שהברלינאים מתרגשים ממנו).

כבר החלטנו ללכת עליה, אבל אז קיבלנו איזו בשורה כלכלית קצת מלחיצה, והחלטנו להקפיא הכל ולהישאר אצל המלאכים עוד קצת. חודש וחצי נוסף של חיפושים הבהירו לנו כמה הדירה בצוסנר היתה מעולה. ברגע של ייאוש אולף הציע להתקשר לבדוק אם היא עדיין פנויה. הסיכוי היה קלוש, אבל גם לא היה הרבה מה להפסיד. פראו בלוק פשפשה במחשב ואמרה בקול מהורהר משהו, שכן, הם היו עסוקים ושכחו לפרסם את הדירה אחרי שאנחנו ביטלנו, אז היא עוד פנויה. והבטחתי לכם גם חודשיים חינם, נכון? כן, בוודאי (זה היה כבר לפני חודש וחצי, אבל איזה מזל שיחסית למיתוסים שיש לנו על גרמנים את קצת לא מסודרת).

למחרת חתמנו על החוזה. אז עכשיו יש לנו בית, אבל עוד אין מה לשים בו. זה הפאזל שלנו לשבועות הקרובים.

17 תגובות

  1. פוסט מצחיק במיוחד. רק דגדג לי במקלדת להוסיף ליד המשפט על כרישי הנדל"ן ש"חלק לא מבוטל מהם, אגב, ישראלים", את הערת השוליים שלעולם אינה מתעייפת "לא יכול להיות"…
    ולסיום אני חייב להודות שיצאתי מבולבל מההבדלים בין קרויצברג 36 ו- 61, אבל בטוח ש-61 עדיף… אני קורא כאן ועכשיו "מוות לכרישי הנדלן" ו"יחי פראו בלוק" – – – "יחי! יחי! יחי!"

    1. דוד חני היקר,
      רק נסייג ונאמר שכמה מכרישי הנדל"ן הם חברינו הטובים, אז חלילה לנו מלהסית נגדם :)

  2. מזל טוב. הדירה היא באמת החלק המרכזי בפאזל.
    התארחתי בשכונה לכמה ימים לפני כמה חודשים והיא באמת כייפית מאוד. שילוב מאוד מוצלח של נינוחות ועירוניות.

  3. מרתק (כתמיד) ומשעשע לקרוא. סתם השתעשעתי במחשבה שהגברת בלוק צריכה ללמוד עברית ולהיות מנויה ברשימת התפוצה כדי ללמוד איך להשתפר (מול לקוחות חדשים כמובן…).
    מקווה שהמבקרים מרב אשי נחתו בשלום וישתלבו באחד או יותר מהפאזלים המרתקים.

  4. אדירה את ! אדירה!
    וגם הדירה – אדירה!
    איזה כיף לכםםםםםםםם.

    הפאזל שלכם כבר ממש אוטוטו גמור. נשאר רק להרים טלפון לאבנר לראות אם מישהו בשגרירות נאלץ לסיים מוקדם את תפקידו או משהו… :)

    חוץ מזה – כתבת מהמם – אי אפשר להפסיק לקרוא אותך.

  5. נראה לי שאת בעצמך הופכת לכרישת נדל"ן לא קטנה. מי יודע, אולי זו החתיכה החסרה בפאזל.

  6. הא, משעשע מאוד. אני בברלין בדירה זמנית ומחפשת אחת קבועה יותר, מצאתי את ההמלצה על פראו בלוק, גיגלתי אותה והגעתי אליך. אני שמחה לשמוע שפראו בלוק עדיין במקומה מונחת, נראה לי שאנסה אותה מחר. אפשר לאמר שהגעתי גם בעקבות האגדות על ברלין שקל למצוא בה דירות, ולא ממש התעדכנתי בשינוי שעבר עליה בשנים האחרונות, וזה די מבאס להגיע לכל דירה ממש אחרי שהתפרסמה בגזוכטה, ולגלות עוד חמישה שישה ציידי דירות כבר מסתובבים בה. כמעט כמו בתל אביב. רק חסר עובש על הקירות וארגיש בבית. אולי זה גם קשור לעובדה ש-20 אלף ישראלים שרגילים לשלם המון על דירות מרופטות נמצאים פה?
    אניוויי, כל ההקדמה הזאת כדי לבקש ממך בדיוק את הכתובות הנוספות שחסכת מקוראיך. אשמח מאוד לקבלן. יש לי עוד עשרה ימים למצוא דירה, וזה לא הרבה זמן, וזה מלחיץ לאללה, מה גם שאני מחפשת עם חברה, ולמצוא דירת שני חדרים שמתאימה לשותפות זה אפילו פחות כיף. (קבענו שממחר אנחנו מתפצלות ומתחילות לחפש לבד, בתקווה שיהיה יותר קל). שאי ברכה, ותודה רבה מראש.
    :)

    1. הי,
      היצע הדירות באמת גדול, העניין מסתבך כשמחפשים באיזור מבוקש ספציפי, או עם דרישות מיוחדות. בכל מקרה זה עדיין לא קרוב לתל אביב. במקרה שלנו שכר הדירה ה"חם" (כלומר כולל ארנונה, חימום, ועד בית וכו') על דירת 107 מטר מהממת הוא פחות או יותר מה ששילמנו על דירת 80 מטר לא כולל שום חשבון בתל אביב (אבל בהחלט כולל העובש על הקירות).
      לא רוצה להוסיף ללחץ, אבל עשרה ימים זה כמעט לא ריאלי, בהתחשב בעובדה שבHausverwaltung(החברות שמנהלות את הנכסים ברוב המקרים) מתייחסים להשכרת דירה כמו להעסקת עובדים ובדרך כלל לוקחים את הזמן עד שהם מחליטים את מי הם לוקחים. יכול להיות שיש לכן סיכויים יותר טובים אם תיכנסו בסבלט, או שוב דירה זמנית שממנה תמשיכו לחפש.

      זה כמובן ה-אתר השולט, שאני מניחה שאתן מכירות:
      http://www.immobilienscout24.de

      וחוץ ממנו יש את אלה (אלה עם ה-WG זה דירות שמתאימות לשותפים):
      http://www.wg-gesucht.de
      http://www.studenten-wg.de
      http://www.werneburg-immobilien.de/objektpool_wohnungen.html
      http://www.taekker.de
      http://www.immowelt.de/
      http://www.immonet.de/
      http://lion-immobilien.de/
      http://immobilien.excite.de/http://www.hachmann-hausverwaltung.de/
      http://www.trialog-gmbh.com/
      http://www.rooms-in-berlin.com

      סבלוטים:
      הניוזלטר של מנואל בוניק:
      manuel@nightacademy.net (תכתבי לו מה אתן מחפשות והוא יפרסם וגם תבקשי להיות מנויה על הניוזלטר)
      קרייגס ליסט (זה הלינק לכל הדירות, תעשי חתכים לפי מה שאתן מחפשות):
      http://berlin.en.craigslist.de/hhh/

      שתי קבוצות ישראלים בפייסבוק:
      http://www.facebook.com/#!/group.php?gid=135888136157
      http://www.facebook.com/#!/group.php?gid=6700524315

      האתר של אילן וייס (לשעבר הניוזלטר):
      http://www.israelisinberlin.de/

      בהצלחה!

      1. תודה רבה על כל הכתובות, הן תהיינה שימושיות ביותר לי ולדורות המגגלים הבאים!
        וכן, אנחנו מחפשות בעיקר בסאבלט אבל הקופצים רבים וכנראה שלא תהיה ברירה אלא לעבור לעוד דירה זמנית. באסה. איך היה עם פראו בלוק? לקח להם זמן רב עד שהחליטו להשכיר לכם?

        1. בשמחה :)
          האמת שבדיעבד, אחרי שעברנו שוב דירה והתעסקנו עם Hausverwaltung נוסף, אני יכולה לומר שבלוק היתה מאוד גמישה, זריזה ונחמדה.

  7. סליחה שלא עניתי קודם, הייתי בלחץ החיפושים.
    פראו בלוק אכן היתה זריזה. היום בבוקר ראיתי דירה דרכה, היום בערב חתמתי על חוזה, ומחר אני מקבלת מפתח. אוחחחחח, ההקלה! עכשיו האימה שבלרהט דירה שאין בה כלומלום. לא מקרר ולא בתי נורה ולא מיטה :) ותודה רבה שוב על ההמלצות, עזרת מאוד!

      1. תודה. הדירה שניה מצ'קפוסט צ'רלי. נדמה לי שזה קרויצברג. רחוב קטן בין פרידריכשטראסה לבין ווילהלמשטראסה. ואם את שומעת על מיטה משומשת או על מכונת כביסה משומשת למכירה, תני קריאה :)

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *