קרנבל התרבויות האמיתי

התכוונתי בכלל לכתוב פוסט אחר, אבל חייבת קודם משהו קצר על אחר צהריים קסום שהיה לנו היום.

מכיוון שהילדים לא מורידים את חולצות הכדורגל (של ברצלונה דווקא, אבל למה להתקטנן), רבים כל היום על קלפי כדורגל, וממלמלים זה לזה דויטשלנד דויטשלנד, חשבתי שיהיה נחמד אם נראה יחד את שמינית הגמר גרמניה-אנגליה.

אבל עשר דקות לתוך המשחק הם איבדו עניין, או ליתר דיוק החליטו שהם מעדיפים לשחק כדורגל מאשר לצפות בו. החינוך חזר אלי בהפוכה, כשלנועם גם היה נימוק מנצח: אמא, הוא אמר לי, את יודעת שזה יותר טוב לילדים לשחק בחוץ מאשר לראות טלוויזיה.

בלית ברירה יצאתי איתם למגרש הקרוב לבית, שכנראה שימש מקום בילוי לחבורת שיכורים בלילה הקודם, והיה מלא בקבוקים מנופצים וסירחון בלתי מזוהה. שכנעתי אותם ללכת לחפש מקום אחר ובדרך הצלחתי לגנוב עוד כמה דקות מול המסך של בית הקפה האיטלקי המהולל והאהוב על חברינו ר' ו-נ' – Molinari & Ko.


מונדיאל ברלין
מולינרי. קצת התקמצנו על גודל המסך, אבל הם יכולים להרשות לעצמם


הייתי שמחה להתמקם שם, אבל שחר הבחין בזווית העין במתקני הלונה פארק שנמצאים ברחוב לרגל פסטיבל הג'ז "!Kreuzberg jazzt". החלטתי לזרום, ותמורת שלושה יורו הם קיבלו שתיים ורבע דקות של אושר עילאי על קרוסלת אופנועים, ואני נאלצתי להסתפק בשאגות השמחה שבישרו על הגול השלישי והרביעי של גרמניה.


קרנבל ברלין
Messi ו-Eto עושים חרקות


הקרוסלה הובילה אותנו ללב העניינים על רחוב ברגמן – במרכז הכביש החסום בימת הג'ז, שעליה ניגנו בדיוק Ali Keita & Magic Balafon מוסיקה קצבית ומרוממת, ומשני צדיה בתי קפה מפוצצים בצופי מונדיאל.


ג'ז ברלין
ההופעות בחינם, כבר אמרתי?


הפרחים ל-Müller


על הבימה אשפי מוסיקה, על המסכים אשפי כדורגל – ולכל קבוצה האוהדים שלה. אלה רוקדים בהתלהבות לצלילי המוסיקה, אלה מוחאים כפיים לכל מהלך על המגרש. שילוב מרגש-חגיגי-רב-תרבותי, ששום תהלוכת תרבויות לא יכולה לדמות, וש(גם)בזכותו אני מתאהבת יותר ויותר בעיר הזאת (לפחות עד נובמבר…).

9 תגובות

 1. כיף לחוות איתך ועם הצעירים שבחבורה את מנעמי העיר…ו..נובמבר? לא ידעתי שהקדנציה עומדת להסתיים בקרוב כל כך….נשיקות!!

 2. ועוד קצת על רב תרבותיות ולמה אין מה לקנא בגויים!
  כמאתיים איש נדחסו אתמול בצהריים לבית הכנסת של הרב עובדיה יוסף בשכונת הר נוף, רובם אשכנזים בלבוש חסידי. במרכז האולם ישבו 33 אסירים משוחררים טריים ש"קידשו שם שמיים" בכך שצייתו לרבניהם ולא לשופטי בג"ץ. התחנה הראשונה שלהם מחוץ לכלא, מיד אחרי טבילה במקווה, היתה ביתו של מנהיג יהדות ספרד.
  לא חשוב מה היתה עמדתו של הרב עובדיה לאורך המשבר, נעזוב לרגע את העובדה שהוא בחר לקבל את הורי המגמה החסידית, ולא את תומכיו מעמנואל. רוב הנוכחים לא היו כאן מעולם, ולא היו מגיעים אלמלא פרשת עמנואל, אבל כשהרב נכנס לאולם, הם שרו בגרון ניחר "ימים על ימי מלך תוסיף", וכשדיבר אתם דברי תורה ומוסר, הם ישבו מכונסים, קשובים, חלקם בעיניים עצומות, חלקם מתנדנדים בדבקות משל היו אלה דברי אלוהים חיים מפי האדמו"ר שלהם.
  והנה גם הערכה, הנכתבת בזהירות. בלי שום קשר לשאלה אם פרשת עמנואל היתה גזענות טהורה או גזענות חלקית, או רק עניין דתי כפי שטוענים ההורים – לפרשה הזאת יהיה אפקט על הנושא העדתי במגזר החרדי בטווח הארוך. זה לא שהאפליה תיעלם – היא גם לא תיעלם כל כך מהר מהמגזר הכללי – אך מופעיה הקיצוניים והבוטים כמו גדרות ויריעות יוטה, וכניסות נפרדות לתלמידות – יהיו כעת בלתי אפשריות.
  גם יהדות התורה הרוויחה, לטווח הקצר. היא השכיחה את העובדה שהיא סיעה מסוכסכת ומפולגת, הצליחה להביא את הרחוב החרדי-אשכנזי על כל זרמיו וחוגיו לאחדות שלא היתה כאן שנים, נגד בג"ץ, ולמפגן דמוקרטי שלא היה כאן שנים. ח"כ מאיר פרוש צבר נקודות על עצרת ההמונים שארגן בירושלים, והיה לו חלק גם בפשרה שהושגה.
  היחידים שיכולים לרשום לעצמם ניצחון מלא הם הורי התלמידות מהמגמה החסידית בעמנואל. אלה נחשבים אסירי מצפון, גיבורי היום ברחוב החרדי בישראל ובחו"ל, "מקדשי שם שמיים", גם האשכנזים וגם הספרדים שביניהם. אחרי שיחלפו שלושת הימים הקרובים – קרוב לוודאי שבנותיהם לא יראו שוב את בית הספר "בית יעקב" מבפנים. הם דורשים להקים "מוסד פטור" בעמנואל.
  נפלא פה נפלא פה נפלא פה

  .

 3. ערביי כפר שמריהו כבר לא ערבים
  החתול עשה "מיאו" וגם הכלבים
  ערביי כפר שמריהו טובים

  ערביי הרצליה כבר לא כועסים
  החמור עשה "איה" וגם הסוסים
  ערביי הרצליה רוסים

  נפלא פה, נפלא פה, נפלא פה
  תבואו, השמש כל בוקר עולה פה
  נפלא פה, נפלא פה, נפלא פה
  תבואו- תבואו מהר

  ובבורסה אמרו שכולם מרוויחים
  וכולם כאן שמחים וכולם מברכים
  את כולם כי כולם כאן אחים

  הנשים כאן יפות והאוכל טעים
  ים המלח מלא בדגים נפלאים
  ושבויי לבנון עוד חיים

  נפלא פה, נפלא פה, נפלא פה
  תבואו, השמש כל בוקר עולה פה
  נפלא פה, נפלא פה, נפלא פה
  תבואו- תבואו מהר

  בבניין הסוכנות בקומה חמישית
  יושב זלמן שושי, עכשיו הוא פקיד
  הוא שותה מהתה ומקליד

  הוא מזיע כי חם ובוכה כי עצוב
  הוא מטביע חותם ובשם הישוב
  הוא קורא לכולנו לשוב

  ובלילה בסוף המשמרת הוא קם
  מכבה את האור ויורד בסולם
  ויורד אל העם –
  אבל הם כבר אינם
  הוא מוצא לו פינה ונרדם

  נפלא פה, נפלא פה, נפלא פה
  תבואו, השמש כל בוקר עולה פה
  נפלא פה, נפלא פה, נפלא פה
  תבואו- תבואו מהר

 4. כנראה שאין תחליף לצפייה במשחק בארץ המקור: באותוה זמו בדיוק צפיתי במשחק בפאב אנגלי בלונדון, וחזיתי בהמוני אנשים שסכין ננעצה בליבם כל פעם שהכדור של גרמניה מצא את הרשת של אנגליה..
  חוצמזה, לראות את הילדים מאושרים עד הגג על האופנועים: פרייסלס מומנט.
  רצה למשחק ברזיל-צ'ילה, מוצ'וס בזוס!

  1. אין ספק שלנצח זה יותר כיף מלהפסיד :)
   מקווה שאת בריו עכשיו ולא בסנטייגו ;)
   נשיקות

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *