ברלין שולטטתתת!

כשהתחלתי את התחקיר לקראת המעבר לברלין (חיי הם למעשה רצף תחקירים), הגעתי שוב ושוב לאותן שתי מילים: אילן וייס. או אולי ארבע מילים: הניוזלטר של אילן וייס. וייס, ישראלי שחי כאן כבר הרבה מאוד שנים, הוא סוכן ביטוח שמחזיק על כתפיו גם את מוסד "השולחן הישראלי" (מפגש חודשי, טרם הספיקותי). זה התחיל בכלל מגלויות שהיו מיידעות את הישראלים על מפגשי השולחן. אחר כך עברו לאימיילים, ואנשים ביקשו שאם הוא כבר שולח את ההודעה על המפגש, אם אפשר גם להודיע על רהיטים למכירה או שיעורי פסנתר בעברית. כך נולד הניוזלטר, שוייס טיפח בהתנדבות. לפני כשנה בערך הפך הניוזלטר הפידיאפי לאתר ישראלים בברלין.

אלא שהרבה ישראלים חלפו בשרוולי אייר ברלין מאז ימי הגלויות. אולי אני כמו אישה הרה שמגלה פתאום שכולן מסביבה בהריון, אבל בכל זאת נראה לי שגם באופן אובייקטיבי הנוכחות של ברלין במדיה הישראלית קיבלה תנופה רצינית. כל מוסף שמכבד את עצמו כבר הכין לפחות שתי כתבות על תופעת הישראלים בברלין (בדרך כלל הן מתמקדות באנשים מתחת לגיל שלושים שחיים עם שותפים בנויקלן ואין בהן זכר לקהילה גדולה של משפחות עם ילדים שחיות מחוץ לסצנת המועדונים), וגם ברשת יש יותר ויותר תכנים שקשורים לישראלים בברלין (למשל קבוצת ישראלים בברלין בפייסבוק, שנראית יותר תוססת מהאתר שמבוסס על הניוזלטר המיתולוגי, הבלוג של כתב חדשות 10 אילן גורן, הבלוג של כתבת לאשה שלומית לסקי).

היוזמה האחרונה שנתקלתי בה שייכת למדריך הטיולים יואב ספיר,  שהקים את האתר "שלום ברלין – השאלון", שמבוסס על רעיון פשוט ויפה: שאלון זהה לישראלים שחיים בברלין. מכיוון שאני חובבת פורמט השאלון, ובסתר לבי תמיד קיוויתי שמישהו יתעניין בתשובותיי, נעניתי בשמחה.

shalom berlin

7 תגובות

 1. חן חן.

  הייתי שמח לו יכולתי להגדיר את כתובות השאלונים בעצמי, כפי שאת עושה כאן, וליתר דיוק כך, ששמות המשתתפים יהיו הכתובת. נניח: tal-alon.html וכדומה.

  ואולי קיימת אפשרות כזו, רק שטרם מצאתיה.

  1. בוורדפרס זה מאוד פשוט לעשות את זה (הגדרות –> קישורים ישירים) ואז בכל פוסט יש לך אפשרות לשנות את המזהה בסוף הכתובת. אני לא יודעת איך זה בבלוגר, אבל סביר להניח שגם שם יש פתרון. תגגל :)

   1. חוששני שאפשרות כזו אינה קיימת בבלוגר. אני צריך לכתוב בכותרת לפני הפרסום הראשון את שם המשתתף בלע״ז ואז גם הכתובת תהיה לפי הכותרת. אח״כ להיכנס שוב ולשנות את השם בכותרת לעברית – הכתובת כבר לא תשתנה. לכן זה עובד רק עם רשומות חדשות, אבל אני מניח שבכל מקרה לא כדאי לשנות את כל קישורי העבר.

 2. הי,
  גם אני מגלה כמה 4 עונות השנה משפיעות על מעגל החיים שלנו, רק מהכיוון ההפוך.
  בסינגפור הרחוקה חסרה לי האבחנה בין עונות השנה שהיו הרבה יותר מורגשות בישראל ! (וגם אין פה שעות קיץ/חורף).
  כעת חורף אצלנו, גשום מאוד ו…חם.

  תמונה מהממת שלך, אהבתי

  נשיקות

 3. בברלין יש הרבה ציפורים .טבחים שעברו קורס מזורז אצל סבתא
  יש מתווכים ישראלים שעובדים על הישראלים התמימים
  שהגיעו מארץ ישראל הרעה לגור ולנוח אצל צאצאי הנאצים
  בין הערבים והטורקים שאוהבים במיוחד את הישראלים היהודים
  ויש את אילן ויס שמוכר ביטוחים שאת רובם אף אחד לא צריך

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *