אחד השווקים אם לא ה-

כבר מזמן רציתי לכתוב על הקסם הזה, אבל איכשהו לא יצא. זאת אומרת פעם אחת כבר חזרתי ממנו עם תמונות מעולות, אבל אז התברר שהיתה איזו תקלה בכרטיס הזיכרון של המצלמה והצילומים בלתי שמישים. אז עברו עוד כמה חודשים, ושלשום, כשקלטתי שכבר מציינים שנה להיווסדו, ונדהמתי מכמויות האנשים שנהרו אליו, הבנתי שבאמת אין ברירה.


שוק ברלין


שוק ברלין


Nowkölln Flohmarkt מתקיים פעם בחודש, או ליתר דיוק ביום ראשון השלישי של כל חודש, בין 10 בבוקר ל-6 בערב (אם כי בחורף מתקפלים בדרך כלל כבר בארבע). השם שלו הוא משחק מילים על מיקומו – Neukölln – וליתר דיוק ברחוב הכי נחשב (מבחינות מסוימות) בנויקלן – Maybachufer. "אופר" בסיומת של שם רחוב זו עדות לכך שהוא על גדת המים, במקרה הזה על גדת התעלה המפרידה בין קרויצברג לנויקלן, ועל כן האיזור ידוע גם בכינוי קרויצקלן. באותו רחוב, טיפה מערבה, מתקיים בימי שלישי ושישי השוק הטורקי הידוע. אבל לא עליו אנחנו מדברים היום, אלא על שוק יד שנייה מהמם שמפציע כאמור רק פעם בחודש והולך מפרידלשטרסה (Friedelstraße) מזרחה.


שוק ברלין
הרחבה המוזיקלית על הקאנאל. הפעם באתי לעבוד בחיטוט, אז אין תיעוד הולם


כבר כתבתי על חיבתי ההולכת וגוברת ליד שנייה, אבל Nowkölln הוא באמת היהלום שבכתר. יש לכך כמה וכמה סיבות, וכולן נובעות וקשורות למאפיין אחד בולט ומרכזי שלו, שספק אם יצליח להישאר כזה עוד זמן רב: זהו שוק חובבני לחלוטין, כלומר באמת אנשים רגילים, מכל הגילאים, שאינם סוחרים בימים כתיקונם, מעמיסים דברים שהם לא צריכים יותר, ובאים למכור אותם במחירים מצחיקים. אין כאן דוכנים של סוחרי עתיקות ממולחים, או יבואניות וינטג' מורמות מעם, וזה ניכר בכל המישורים. בראש ובראשונה בסחורה. באופן משעשע אך גם מועיל, מתקיימת קורלציה די מרשימה בין מי שעומד בדוכן כמוכר לבין הפריטים הנערמים על שולחן העץ שלמרגלותיו. אם המוכרת היא היפסטרית יפה בעלת טעם משובח, יש סיבה טובה להתעמק במטלטליה. מאותה סיבה נדלקו עיניי כשראיתי שקריסטין, האמא הכי שווה בגן של שחר, חולקת דוכן בשוק עם אמא נוספת. חשבתי שהנה, סוף סוף אשים ידי על טעמה המשובח. כשלא מצאתי שום דבר ראוי, היא הסבירה לי איך זה עובד: מסתבר שהמקצוענים מגיעים כבר בתשע-תשע וחצי, ממתינים שבעלי הדוכנים יפרקו את סליהם, ומסתערים בשנייה שאפשר. כך שלטענתה, כשאני הגעתי – בסביבות 11 – כל הדברים הטובים שלה כבר נמכרו (ייבדק בחודש הבא. אולי סתם לא היה נעים לה שנחשפתי לכל השמאטעס שלה).


שוק ברלין
התחפשנו לסוחרים ממולחים (זאת לא האמא מהגן)


מחירי השכירות תומכים גם הם בחובבנות הנעימה: אפשר להתחיל מדוכן של מטר בלי סככה תמורת 10 יורו לכל היום ולהגיע עד 30 יורו עבור שולחן של שלושה מטר עם סככה (ביום עם סכנת גשם הגג יכול להתברר כדרמטי). ומכיוון שהנדל"ן זול, גם המחירים של הפריטים מגוחכים, מה שממש אי אפשר לומר באופן כללי על חנויות יד שנייה בברלין, המפקיעות מחירים בצורה מוגזמת לעתים. השיא היה כשראינו בשבוע שעבר בחנות בפרנצלאורברג טישרט של H&M בעשרים (!) יורו. צריך די להתאמץ אפילו כדי למצוא חולצה חדשה ב-H&M במחיר כזה.


יד שנייה ברלין
"אתם קובעים את המחיר!" מכריזים השלטים. ואכן, לקחנו שני זוגות ג'ינס של LEE ב-5 יורו


ניכר שרוב האנשים באים כדי לעשות כיף ולא מתוך תקווה לדפוק קופה. באותו סופ"ש יצא לי גם להסתובב בקניון אלקסה ובפרידריך שטרסה, ואין לתאר כמה שאני מעדיפה את השוק. וממש לא רק בגלל שזול. זו חוויית צרכנות אחרת לחלוטין – אנושית, שפויה, לא נטולת פרופורציות והומור. אמנם בחנויות יד שנייה של בגדים נדיר שאני מוצאת משהו, אבל בשוק הזה – כנראה בגלל השילוב בין ההיצע הגדול לאופי האוכלוסייה המשתתפת – משהו (ולרוב יותר מאחד) תמיד מופיע. בעיניי החלק החזק כאן הם הבגדים, אבל אפשר למצוא הכל: צעצועים (הפעם מצאתי לילדים ג'נגה, משחק מעולה), כלי בית, נעליים, אבזרים שונים ומגוונים ובעצם כמעט כל דבר שתעלו בדעתכם. אפשר ואף מומלץ להתמקח – אולם ברוח טובה בלבד (ממילא ברוב המקרים ייענו להצעתכם). יש גם לא מעט דוכנים של אנשים שמוכרים את מלאכת ידם. רבים מניחים ליד הסחורה גם איזו עוגה ביתית אחת או שתיים, שפרוסות מהן מוצעות למכירה בחמישים סנט או ביורו.


יד שנייה ברלין
"כל מה שתמיד רצית שיהיה לך" (צדפים, קליפת קוקוס ריקה ועוד דברים שתמיד רציתם)


יד שנייה ברלין
כל הגילאים כבר אמרנו


מה שמוביל אותי ליתרון נוסף של השוק הזה: מכיוון שהוא הכי מולטי קולטי שיכול להיות (חלק ניכר מהמוכרים בקושי דוברים גרמנית), האוכל בו לא גרמני, ועל כן לא מושתת על טהרת הנקניקיות-צ'יפס. כך ניתן למצוא קישים איכותיים, דגים על האש, והפעם אכלתי מעדן אצל שני איטלקים שהיו הכוכבים הקולינריים של השוק:


שוק ברלין
אחד לחם על הגחלים


שוק ברלין
שני איטלקים בשעת העומס


שוק ברלין
עגבניות שרי, שמן זית, פקורינו, ארוגולה, מלח, פלפל. טעים


לכבוד יום ההולדת קיבלתי קודם כל זמן להסתובב לבד (אחרי שמהשופינג הקונבנציונלי יומיים קודם לכן חזרתי בידיים ריקות), שהוכיח את עצמו היטב:


יד שנייה ברלין
הכל יחד עלה 11.5 יורו


אבל גם אולף והילדים לא טמנו ידיהם בצלחת (על הערך החינוכי של כל הסיפור נדבר בפעם אחרת), ומעבר לרכישות זה באמת בילוי משובח.

לאור ההצלחה, מסתמן שגם אנחנו נהיה באחד מימי הראשון השלישיים של איזה חודש בעליו הגאים של דוכן בNowkölln. אולי מעט לפני שנחזור לארץ, ואולי עוד לפני כן – כשנרגיש ששוב צברנו הרבה יותר ממה שאנחנו בעצם צריכים.

17 תגובות

 1. ויש להם אפילו דף בפייסבוק!
  רשמתי לפניי ונבדוק בפעם הבאה, 19 ליוני
  תודה על הגילוי

 2. לא כל כך ברור לי. לפי דבריך, השוק היה אמור להתקיים ב 19 ביוני ואני יודעת שהשוק יהתקיים היום, כך שעברו שבועיים בלבד. בקיצור אני מבולבלת לחלוטין. מתי יתקיים השוק הבא? אני מתכננת נסיעה לשם ואשמח לדעת. המון תודה.

  1. אני מבינה מאיפה נובע הבלבול. אותם המארגנים של השוק בנויקלן, התחילו עם שוק נוסף בקרויצברג. הפעם הראשונה היתה עוד בחורף, בפסז' מקורה באייזנבן שטרסה, ומאז שהגיע הקיץ הם עברו לפרינצסין גרטן במוריץ פלאץ (לוקיישן מקסים בפני עצמו). היום אכן היה אמור להתקיים שם שוק, אבל הוא נדחה לשבוע הבא בגלל הגשם. ובכל מקרה זה שוק אחר מהשוק שעליו כתבתי בפוסט, שאכן מתקיים בפעם הבאה ב-17 ביולי. בכל אופן שניהם שווים ביקור, אם כי השוק בפרינצסין שטרסה בחיתוליו יחסית ולכן ההיצע מצומצם יותר עדיין.

 3. ברלינרית שלום, בוקר טוב, רציתי לכתוב בבלוג שלי "אריה בברלין" על ניוקלן ונתקלתי בפוסט שלך על שוק הפשפשים , לצערי לא הייתי בשוק הנ"ל אך את בהחלט הצלחת להעביר את האוירה. אשמח להמשיך לעקוב אחרי הבלוג שלך. ואשמח גם להערותיך, בתור ברליאית קבועה.( אני עובר ושב).יום טוב וחג שמח.

  1. בוקר טוב אריה,
   אגב – השוק מתקיים ביום ראשון הקרוב אז אם אתה בעיר תוכל לחוות בעצמך (לא הבנתי מה הכוונה ב"עובר ושב", אבל בטח אחרי שאקרא קצת בבלוג שלך אבין).
   תודה שיידעת אותי עליו, זה מזכיר לי שהגיע הזמן לעשות כאן בצד הפניה לבלוגים של ישראלים אחרים בברלין. כשהתחלתי לא היו כמעט כאלה, אבל הזמנים השתנו… :)

 4. שלום לברלינרית.
  חלפו שנתיים מהכתבה ואנחנו מגיעים לברלין.נראה שאת ממש בעינייני שווקים ונודה לך אם תתני כמה טיפים עדכניים.האם השוק הזה עדיין עובד ובאלו ימים?שווקים אחרים מעניינים של יד 2.
  תודה מראש
  איתן

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *