אווה וברנרד מטיילים ביער (אגדה משבוע האופנה בברלין)


Fashion is only the attempt to realize art in living forms and social intercourse (Sir Francis Bacon)


את נאית ורואי הכרנו כמה חודשים לפני שעברנו לברלין. פגישה מקרית עם קולגה-חברה ברוטשילד פינת מזא"ה, עדכון על המעבר הצפוי – והופ, החברה שלצדה, שאותה לא הכרתי קודם, עשתה קישור מהיר. "הי, גם זוג חברים שלי עובר בקרוב לברלין". מייל באותו היום, פגישה, חיבור. מסוג הדברים שקורים בתל אביב כל הזמן. דברים שבאים כל כך בטבעיות לישראלים, וכל כך מעט מהגרמנים שפגשתי יודעים לעשות אותם.הם עברו לכאן ארבעה חודשים לפנינו, ובנתיבים מסוימים הלכנו בעקבות שטבעו עבורנו (רואי הוא אחד הבודדים שתחקירים שלו משאירים אותי באבק). הם באו לכאן עם חלום רציני: להקים מותג אופנה בינלאומי. לנאית כבר היה ניסיון חלוצי בתחום – היא היתה מעצבת האופנה הראשונה שפתחה חנות במתחם גן החשמל כבר ב-2002. אחרי לידת בנם, מיכאל, הם הרגישו בשלים לאתגר חדש, ומי שיודע משהו על עולם האופנה, מבין שלהקים מותג עצמאי ללא תאגיד מאחוריך זה חתיכת אתגר. למותג שיסדו כאן קוראים Eva & Bernard. בראיון לשחר אטואן (הארץ) בינואר 2010 הסביר רואי: "השם נולד מאווה, דמות אמיתית בחייה של נאית ששימשה לה השראה מילדות. התוספת של ברנרד היא אסתטית, אבל לא רק. החיבור של שתי הדמויות הללו הוא מעין מפגש של האלטר-אגו שלנו. נאית ורואי אולי לא היו מסוגלים לעשות את כל זה בעצמם – לעבור לעיר זרה, להקים מותג חדש וליצור קולקציה בפרק זמן קצוב. אווה וברנרד הם למעשה חלק מהמקום הזה, ולכן קל להם יותר" (הכתבה המלאה). ארבע קולקציות מאוחר יותר, קשה לי להאמין שמישהו מהם יחתום שוב על המילה "קל". ועם זאת, הם עומדים באתגרים בצורה מעוררת התפעלות, ומה שהכי מרשים הוא שהתוצאה הסופית נראית תמיד נטולת מאמץ, כאילו אווה וברנרד הדמיוניים משרים על כל הסיפור איזו קלאסה אירופית שעם כל הכבוד (ויש כבוד), גן החשמל אינו טובל בה.

מתישהו במהלך חברותנו, הם קיבלו מאולף קטלוג. את הקטלוג עוטף מבחוץ, כמו כריכה חיצונית, הציור "הורנבי" – ציור יער גדול ממדים (255×732 ס"מ), שמן על עץ, שצויר על פי צילום מהאי הורנבי בקנדה. נאית תלתה את היער על לוח ההשראה שלה בסטודיו, ובתהליך המחשבה לקראת קולקציית סתיו/חורף 2012, החמישית שלהם בברלין, הרגישה שהיא רוצה לרפרר אליו באופן כלשהו. אולף שמח לשתף פעולה. "מצא חן בעיניי לעשות משהו עם האמנות שלי שהוא מחוץ לסצנת עולם האמנות, לראות אינטרפרטציה מעשית לעבודה שלי. וחוץ מזה, הציור הזה הוצג כבר כמה פעמים, אז אהבתי את הרעיון שמישהו אחר יפיח חיים בעבודה שאני כבר לא יכול להסתכל עליה" (מתוך ראיון בלעדי עם האמן – אל תשאלו מה הייתי צריכה לעשות כדי להשיג אותו). הציור אכן הוצג כבר בארבע הזדמנויות שונות: הוא נוצר עבור תערוכת יחיד בסדנאות האמנים (2007), ובהמשך הוצג בתערוכה נופי סף בקריית טבעון, בתערוכת יחיד בגלריה סמואליס באומגרטה בבילפלד גרמניה (2009) ובתערוכת יחיד ב- Pavillon am Milchof בברלין (2010).

את החיבור בין אמנות לאופנה רואי ונאית, ואפילו אווה וברנרד, לא המציאו. רק לפני כשבוע התפרסמה בהארץ כתבה שכותרתה "למה בישראל אמנות ואופנה לא הולכות ביחד?", כלומר בניגוד לבירות האופנה הגדולות בעולם (שברלין אולי עדיין אינה אחת מהן, אך יש הטוענים שהיא מתקדמת לשם), שבהן הקשרים בין אופנה לאמנות עולים כפורחים. את התהליך (היצירתי מחד והטכני מאידך) שבו הציור התלת ממדי הפך להדפס טקסטיל אינני יודעת לתאר. אבל את התוצאה הסופית – מופלאה ויפהפייה – אפשר היה לראות אתמול בפרזנטציה של אווה וברנרד במתחם שבוע האופנה הסמוך לשער ברנדנבורג.

(את התמונות שלהלן אני צילמתי, מי שירצה תמונות מקצועיות – מניחה שהן יועלו לאתר של אווה וברנרד בקרוב. יש קישור למעלה. שימו לב: כאן בתחתית יש גם שני קטעי וידאו).


שבוע האופנה בברליןשבוע האופנה בברלין


שבוע האופנה בברלין
 

שבוע האופנה בברלין
המעצבים והאמן בהשתחוויה


וידאו קצר מהפרזנטציה:ולקינוח, קטע הורס המוקדש לפשניסטות באשר הן:19 תגובות

 1. אני רואה שבאמת פיספסתי, חבל שלא יכולתי לבוא :(

  ודרך אגב, זה לא שגרמנים לא יכולים לחבר בין חברים. הם פשוט מחזיקים את החברים שלהם קרוב לחזה ומפחדים שהם יתחילו להיות גם חברים של מישהו אחר.

    1. יש לך תימוכין? הסבר? זו נשמעת האשמה די חמורה שיש לבססה (ובכלל, שאתה תגיב ב"כן"? הפתעת אותי)

     1. ואגב, רק למען ההגינות ההיסטורית, החיבור האנושי הכי משמעותי שמישהו עשה עבורנו בברלין נעשה בידי חברתנו הגרמנייה הלה, שפרגנה לנו ביג טיים

 2. טל יקרה,
  התרגשות גדולה לי לראות, לקרוא, לשמוע כל פעם על עולמות נוספים שאתם משתלבים בהם כמו כפפה עבודת יד ליד עבודת יד. נשיקות.

 3. איזה יופי של בגדים! איזה יופי של חיבור!
  הציור הזה אכן מעורר השראה, אתם נפלאים.
  אוהבת ומתגעגעת
  מיכל

 4. הציור מדהים! הבגדים נאים! הכתיבה נפלאה!
  לדוגמניות, לא שמתי לב…
  נשיקות וחיבוקים מהחורף הקר של ישראל

 5. מקסים!
  כבר לא יכולה להתאפק מלא להגיב.
  נוסף על כל שנאמר על התפאורה הנהדרת, על הבגדים, מילה טובה יש לי לצלמת.

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *