כשהטירוף עובד למענך

כן, שוב לא כתבתי די הרבה זמן. טוב, התלבטתי קשות אם לכתוב על הפסיכואנליזה שהתחלתי (אומרים לך בחינם, לא תיקחי?), או על הפתקיות הדביקות של רואה החשבון שלנו. ונכון שאתם מאושרים שהחלטתי ללכת על האופציה השנייה?ובכן, לאלה שנשארו עימנו: לאחרונה סיימנו את כל הפרוצדורות של הגשת  דו"ח המס השנתי הראשון שלנו כאן. אני אמנם כותבת בגוף ראשון רבים, אבל האמת היא שג'ודית החביבה ממשרדו של רואה חשבון פלקה עשתה את הכל עבורנו. גם בארץ מעולם לא התעסקנו בעצמנו עם הנשורת הגרעינית הקרויה הנהלת חשבונות (מכירים את אלה שאומרים שזה לא בעיה – הם ילמדו אתכם בחצי שעה איך בדיוק עושים את זה ותחסכו את הכסף לרואה חשבון? אז זהו, שזה לא אנחנו). כך שכאן – עם הבירוקרטיה הבאמת-לא-נורמלית והגרמנית המיוחדת ששמורה לטפסים רשמיים – לא עלה בדעתנו אפילו לשקול את הנושא. למקצוענים – ומייד!

הגענו דרך המלצה של חבר שהוא איש עסקים, וכבר במבט ראשון חשנו שהאיש שמולנו הוא מגה אובר קווליפייד לפעילות העסקית הענפה שלנו. עם זאת, אהבנו את הגישה של האיש הגבוה עם השיער הכסוף והחליפה היוקרתית. הוא ביקש לראות את האתר של אולף ואחרי שהתבונן בציורים אמר שאולי עוד כמה שנים הוא בכל זאת ישמח שלקח אותנו כלקוחות. בקיצור, זה מין משרד מכובד כזה, שאנחנו לא מכסים להם אפילו את ההוצאות, נגיד, על… על… פתקיות דביקות. סטיקי נוטס, כן? האפטנוטיצן (Haftnotizen).

אמנם דוברת האנגלית שטיפלה בנו בהתחלה יצאה לחופשת לידה מאוד מאוד ארוכה (בכיף, מפרגנים). אבל ג'ודית, שהחליפה אותה, התגלתה כסופר תקשורתית ויעילה. מסתבר שכשהם רוצים (כשמשלמים?), כל האנאליות הבירוקרטית המוטרפת הזאת יכולה לעבוד גם בשבילך. האופוריה שלי מהשירות האדיב הגיעה לשיאה כשפתחתי את המעטפה עם הניירת הסופית לחתימתנו. במקום ויה דולורוזה של הבנת גרמנית חשבונאית ומיון דפים, הגעתי לגן עדן של פתקיות דביקות:

 

רואה חשבון ברלין
לאחר חתימה נא להחזיר לרואה החשבון (ג'ודית החמודה הוסיפה גם באנגלית)


רואה חשבון ברלין
נא לחתום כאן

 

רואה חשבון ברלין
לתיוק אצלכם

 


אז נכון שאפשר היה לכתוב בכתב יד על פתקית דביקה חלקה רגילה, אבל זה לא היה מרגיש אותו דבר. זה כמו ההבדל בין להפטיר "יהיה בסדר" על מפתן הדלת לחיבוק עוטף ולחישה באוזן "אני כאן, יקירתי, יהיה בסדר". ומסתבר שלאותה חברה יש עוד המון סוגים של פתקיות דביקות לשימושי משרדי! (ועכשיו דמיינו מה קורה באנליזה שלי).

10 תגובות

 1. מי שזכאי לדמי אבטלה ערב השירות במילואים ולא חלפו 60 יום מסיום עבודתו לשירות במילואים, נחשב לעובד לצורך החישוב ויקבל תגמול מילואים כעובד, אך לא יפחת שיעור התגמול מדמי האבטלה שהיו מגיעים לו, אילו לא יצא למילואים הואיל והשכר המשתלם למי שמשרת בצבא הגנה לישראל בשירות סדיר לפי התחייבות לשירות קבע (להלן – חייל בשירות קבע) אינו בבחינת "שכר עבודה" ולפיכך אינו משמש בסיס לחישוב תגמולי מילואים המשולמים בהתאם לפרק ו'4 לחוק הביטוח הלאומי (נוסח משולב), התשכ"ח-1968 (להלן -החוק);ו
  1) טרם חלפו 90 ימים ממועד שחרורו משירות הקבע;

  2) התשלום בעד כל יום של שירות מילואים יהיה בגובה ההפרש שבין תגמול המילואים המחושב בהתאם לפרק ו'4 לחוק הביטוח לבין התגמול שהמשרת היה זכאי לו לפי חוק הביטוח אילו שכרו בשירות הקבע היה בבחינת שכר עבודה.
  כדי להסיר ספק מובהר בזה, שתשלום לפי הסכם זה ישולם רק למי שהיה זכאי לכך שכבסיס לחישוב תגמולי המילואים ישמש השכר ששולם לו בשירות הקבע, אילו לפי הוראות החוק היה נחשב שכר זה לשכר עבודה.א. הממשלה תחזיר למוסד, תוך 30 יום מיום דרישת המוסד, כל סכום שהמוסד הוציא לצורך ביצוע הסכם זה, לרבות ההוצאות המינהליות שיהיו למוסד כתוצאה מהפעלת ההסכם, בשיעור של 1% מכלל התשלומים שהמוסד שילם לזכאים, ולרבות ההוצאות המינהליות המיוחדות שיהיו למוסד כתוצאה מביצוע תשלומים בעד התקופה שקדמה למועד חתימת הסכם זה, הכל בהתאם להודעת המוסד."

  מתוך השעה ה13 של "ביטוח לאומי" של קלוד לנצמן

 2. פוסט מקסים. במיוחד לאור ההיפוך המפתיע של המציאות על ראשה: ניירת בירוקרטית משמימה מותמרת למדרגתה הנשגבת ביותר, לכדי מחווה אנושית טהורה. מפליא להיווכח שוב איך בערש התרבות המודרנית, פעולת פירוק מציאות פשוטה לפתקיות דביקות, יכולה להבנות מחדש את הרה-הומניזציה של הגרמני החדש.
  במילים אחרת, קיינה בירוקרטיר, קיינה קולטורה.

  1. וואו, הצלחת לקרוא פוסט בזמן ביקור בארץ? אני מוחמאת כפליים! ד"ש חמה ואענה גם בפרטי בקרוב… :)

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *