ההזנחה כאטרקציה: זה דווקא די נעים לראות לונה פארק סגור

כמה דקות לתוך נסיעת הרכבת הקטנה, התקפת צחוק נעימה החלה להשתלט עלי. רק בברלין, חשבתי בקול רם, הצחוק תופס תאוצה ואני מתקשה לסיים את המשפט, רק בברלין- ולא הצלחתי להמשיך, וגם לא הייתי צריכה, כי הוא הבין בדיוק למה אני מתכוונת. כי באמת, איפה עוד אפשר לשבת ברכבת צעצוע מקרטעת, המקיפה לונה פארק נטוש וזנוח, ולהיקרע מצחוק מלא הנאה כאילו אנחנו ביורודיסני. ילד אחד לצדי, השני לצדו, ושניהם מתפעמים. ממה? אולי מהמסתורין ומהיופי שבהיעדר הליטוש, אולי כי ברלין מלמדת ילדים (ומבוגרים) להעריך אטרקציות מסוג אחר.


לונה פארק ברלין
הענק בגנו


 

אם יש מטפורה לסוד קסמה של ברלין, הרי זהו הלונה פארק ה(כבר לא)נטוש בפאתי פארק טרפטו (Treptow). עליבות מזהירה, קריאת תיגר על הנצנוץ שהורגלנו בו. כאן מוגשת לך האשליה אחרי שהתנפצה לרסיסים, נטחנה עד דק; ובכל זאת יש בה חן, אפילו קסם מסוים, חמקמק, שלא ברור מה מקורו. אולי משום שכאשר שרידיו הבלתי מפוארים של העבר נזרקים עליך לאור היום, ללא הסתרות וללא ניתוחים קוסמטיים, הם מבליטים גם פיסות של הווה אחר, או אולי פוטנציאל עתידי, של קיום לא מהוקצע, לא מלוטש, לא תועלתני.


לונה פארק ברלין
הנה באה הרכבת

 


לונה פארק ברלין


לונה פארק ברלין
חלודה, איזה יופי

 


לונה פארק ברלין
צילום: נועם ק.


Spreepark נפתח לראשונה למבקרים ב-1969 והיה פארק השעשועים היחיד במזרח גרמניה. לאחר נפילת החומה ואיחוד גרמניה, הוא הופעל מחדש ב-1991, אלא שבעליו החדש התברר בדיעבד כטיפוס מפוקפק, שבסופו של דבר ברח לפרו ב-2002, משאיר אחריו לונה פארק סגור וחובות של 11 מיליון יורו. הוא אף הצליח לשלוח לפרו חלק מהמתקנים, בתואנה שהם נשלחים לתיקון, כשלמעשה השתמש בהם כדי להקים לונה פארק בלימה. אבל אל דאגה, גם הלונה פארק הזה לא צלח, ובסופו של דבר האיש הנחמד נתפס כשניסה להבריח 180 ק"ג קוקאין מפרו לגרמניה, ונדון לשבע שנות מאסר.


לונה פארק ברלין
אומרים שהיה כאן שמח לפני שנולדתי (צילום: נועם ק.)


לונה פארק ברלין
והכל היה פשוט נפלא עד שהגעתי (צילום: נועם ק.)


לונה פארק ברלין
צילום: נועם ק.

 


הלונה פארק נותר סגור ומסוגר, אם תרצו – עדות ציורית משהו לחצר האחורית של ה(דיס)אינטגרציה בין מזרח למערב. ראינו אותו בעבר בטיולי האופניים שלנו, דרך הגדר. דינוזאורים שכובים על הרצפה, מתקנים חלודים, גלגל ענק שרק הרוח מזיזה. שמענו שאנשים מתגנבים פנימה, אבל השלטים המאיימים שמדובר בשטח פרטי והכניסה אסורה השאירו אותנו בחוץ (בכל זאת, צריך לתת דוגמא לילדים). הפוטנציאל המדהים של הלוקיישן נוצל בסרט Hanna (חיפשתי את הסצנה ברשת, ללא הצלחה. אם מישהו מוצא – אשמח לקישור), אבל הי, עכשיו כל אחד יכול! בימי שבת וראשון המקום פתוח למבקרים (הכניסה משביל קטן מימין לשביל הראשי שנמתח לאורך השפרה, מייד אחרי הגשר שמוביל לאי הקטן Insel Berlin). סיבוב ברכבת הנ"ל (כרבע שעה) עולה שני יורו לאדם. הרכבת פועלת בין 11 בבוקר לשש בערב, ויש גם סיורים מודרכים בתוך הלונה פארק בשבת ב-13:00 ובראשון ב-13:00 וב-16:00. לסיום אפשר להתרווח בכסאות הנוח של בית הקפה המאולתר, העונה לשם הנאות "קפה מיתוס", ואף שזה נשמע קצת כמו מה שאבא שלי היה מכנה "לקחת את הילדים *לראות* איך אוכלים גלידה", הם נהנו מעבר לכל הציפיות. וגם אנחנו.


לונה פארק ברלין


לונה פארק ברלין


לונה פארק ברלין

 

*הדף של הלונה פארק בפייסבוק. ולמי שלא מכיר את פארק טרפטו, אפשר לשלב עם ביקור באנדרטה הסובייטית, שהיא סוג של לונה פארק בפני עצמה אחד המקומות היותר מרשימים בברלין בעיניי. ויש עוד המון נקודות מופלאות בפארק, וגם מקומות ראויים ביותר לפיקניק (בהנחה שהשמש תיאות להפציע, כמובן).

 

22 תגובות

 1. תודה על הפוסט המקסים. והערה קטנה: בהתחשב בזה שהאנדרטה הסובייטית היא בעצם בית קברות לאלפי נופלים שנלחמו בעוז ובגבורה נגד אלו שקמו להשמידנו, לא הייתי מתאר אותה כסוג של לונה פארק… אבל נו, אולי זה לא המקום לסנטימנטליות קטנונית :)

  1. כמובן שלא התכוונתי לזלזל במתים, כיוונתי לגרנדיוזיות של המקום. אבל למען הסר ספק, שיניתי בעקבות ההערה שלך :)

 2. האם ברלין היא גן עדן לנון קונפורמיסטים? האם ברלין שונה מהותית באורחות חייה מתל אביב, פאריז לונדון או בוסטון? האם זהו עברה שעושה זאת? או ההווה שלה המלא בקוסמופוליטניות (אם ככה אומרים) אמיתית של אנשים מכל העולם שמחפשים… מה הם מחפשים?

  1. הרבה שאלות כבדות משקל על הבוקר… אני לא יודעת אם ברלין היא גן עדן לנון קונפורמיסטים, כי הנון קונפורמיזם הוא לכאורה הקונפורמיזם כאן… לא חושבת שהיא שונה *מהותית* מערים גדולות קוסמופוליטיות אחרות, אבל בהחלט יש לה כמה מאפיינים מאוד ייחודיים. העבר שלה, שאין לו אח ורע, ללא ספק משחק תפקיד בעיצובה, אבל לא במנותק מההווה, אחרת היא היתה אתר היסטורי ותו לא. אני לא מוסמכת לדבר בשם המחפשים, אבל נראה לי שהרבה אנשים באים לכאן בשל האפשרות לחיות חיים אורבניים שוקקים, מבלי להזדקק להמון כסף, מבלי להשתעבד למירוץ. אבל צריך לזכור שגם זה סוג של אשליה: ברלין לא מממנת את עצמה, אלא נתמכת על-ידי מדינות אחרות בגרמניה, שמשחקות את המשחק הקפיטליסטי במלואו.

 3. הו! נראה בדיוק כמו המקום בשבילי, כחובבת ערים ועיירות נטושות. אגב, גם באזור הסגור בצ'רנוביל יש לונה פארק שכזה, שהוא ממש גן עדן לצלמים (למעט, מה לעשות, העובדה שאי אפשר לשהות בו יותר משעתיים בלי להיפגע מקרינה…).

  1. מודה שאת הראשונה שאני פוגשת שמזדהה כחובבת ערים ועיירות נטושות. מסקרן… צלמת בעצמך?
   בכל אופן בעקבות תגובתך מצאתי את הפוסט הזה עם תמונות מהלונה פארק בצ'רנוביל. מסתבר שהוא נפתח ביום של האסון – ולא הספיק לפעול אפילו יום אחד! http://www.artificialowl.net/2008/12/chernobyl-disaster-part-3-amusement.html
   וגם הפוסט הזה, שמתיימר להציג את עשרת הלונה פארקים הנטושים המדהימים בעולם: http://amusementparksoftheworld.com/amusement/10-most-incredible-abandoned-theme-parks-on-earth/

   תודה על הרחבת התמונה! :)

   1. לא ידעתי שיש כל כך הרבה לונה פארקים נטושים.

    לצערי לא יצא לי לבקר אישית בכל אותן עיירות נטושות מפורסמות, אם כי לפני שלוש שנים יצא לי להסתובב בכמה תחנות/עיירות ציידי לווייתנים וכלבי ים נטושות בג'ורג'יה הדרומית (אי נידח באזור אנטארקטיקה), וזה היה מאוד קריפי ומופלא. אני באמת צריכה לפרסם את התמונות משם מתיישהו.

    1. אתה מתכוון אלינו באופן אישי? אז לא. סצנת האמנות העכשווית היא שהביאה אותנו לכאן, ופריז לא אטרקטיבית במובן הזה

 4. איזה יופי כרגיל!!!!!!! אני מרגישה שהבית שלנו הוא קצת לונה פארק שהוזנח. אולי אפשר להביא מבקרים בשבת בין 11:00 ל 18:00?

  בכל אופן לונה פארק קומוניסטי זה סטארט- אפ שגם אם לא עבד בעבר יש לו תקומה.

  נשיקות

 5. הפוסט מקסים ממש, כמו טיול בזכרון ולא באתר עצמו.
  וסקרנת אותי עם התגובה למעלה, על כך שמדינות אחרות מממנות את ברלין. מה הכוונה? המדינה לא מייצרת מספיק כסף ממסים וחלקה בתקציב הלאומי?

  1. בדיוק כך, סיון. אחוז ניכר מתושבי ברלין לא זו בלבד שאינם משלמים מיסים, אלא אף מקבלים קצבאות… חלק גדול מהתקציבים שהמדינות האחרות מעבירות לברלין קשור בהסכמים שהיו קשורים לאיחוד גרמניה ולהבנה שהגיעו בדבר הצורך של המערב לתמוך במזרח.

 6. איזה כיף! מאז שראיתי את האנה וגיליתי שזה מקום אמיתי, רציתי לבקר שם.
  אני מגיע לברלין שבוע הבא, רציתי לדעת על הסיור – שווה לקחת אותו? כמה הוא עולה? וכמה זמן אורך?.
  והאם אפשר להסתובב שם חופשי – במידה ולקחתי את הנסיעה ברכבת/סיור.

  תודה!

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *