ישראלים ואיראנים מסרבים להיות אויבים* (בברלין)

יש משהו שתמיד מרגיש לי קצת הזוי בהפגנות. אולי זה הפער בין תחושת חוסר הפרקטיות שלהן לבין פוטנציאל שינוי המציאות שלהן, הדמיון הנדרש כדי להאמין בכך שחבורת אנשים נושאי שלטים יכולה באמת להשפיע. ואולי זה הדי-אן-אי של עורכת החדשות שבי, שכופה עלי תמיד לראות את הדברים גם מהצד. הפגנות קטנות מאתגרות יותר מהפגנות גדולות, משום שהן לא מאפשרות להיבלע בהמון, מבליטות את הפער בין המפגינים לכל מי ומה שסביבם. ההמחשה טובה ביותר לכך הן ככל הנראה הפגנות של איש אחד, שהן לעתים קרובות פתטיות ועוצמתיות בו זמנית. ולמרות הכל, העובדה שהפגנות בכל זאת מחוללות מהפכות אמיתיות אי שם בעולם, גם אם לא באופן תדיר, היא כנראה סוד כוחו של המדיום, הפוטנציאל התיאורטי המרומם את רוחם של מפגינים באשר הם.


הפגנה ברליןone, two, three, four-we don't want another war! Eins, zwei, drei, vier-we don't want to live in fear


הייתי בשתי הפגנות בשבוע האחרון. הראשונה היתה באחד במאי, ההפגנה הענקית המסורתית של קרויצברג, שעברה ברחוב שלנו. אף שאני מזדהה לחלוטין עם מטרותיו העכשוויות של היום הזה (מלחמה בקפיטליזם החזירי), תפקדתי על תקן קהל תומך בלבד. תרמה לכך העובדה שהילדים די נבהלו מכמויות השוטרים ומה"שוורצה בלוק" – המפגינים המיליטנטים ביותר לבושי השחורים שצועדים בחזית המצעד.

בהפגנה השנייה, שהתקיימה אתמול, כבר ויתרתי על עמדת המשקיפה וצעדתי ביחד עם כ-300 ישראלים, איראנים וגרמנים שבאו למחות נגד חרחורי המלחמה משני הצדדים (והעובדה שגרמניה – הרשמית והבלתי רשמית – גם דואגת לחמש את שניהם).

לא הייתי חותמת על *כל* מילה בהצהרת הכוונות של מארגני האירוע, ואם להודות על האמת, הוויכוח באשר ליעילות הסנקציות נגד איראן שהתפתח על קיר האירוע בפייסבוק די בלבל אותי, אבל בכל זאת הרגשתי שבהפגנה הזאת אני מוכרחה לקחת חלק, ולו רק בגלל הפסקה הזאת:

"אנו משוכנעים ששיח המלחמה והחימוש האטומי משמש את המשטרים בישראל ובאיראן לחיזוק אחיזתם בשלטון באמצעות הסחת דעת הציבור מקשיי הקיום הדוחקים בשטחם: פערים חברתיים וכלכליים הולכים וגדלים, אי-שוויון ודיכוי. מעבר לכך, אותו סכסוך מומצא בין שתי המדינות משמש את הממשלות לטיוח ובלימת ביקורת – מבית ומחוץ כאחד – על עשורים של כיבוש ודיכוי העם הפלסטיני בידי ישראל ועל דיכוי העם האיראני על ידי המשטר בטהראן"

כן, גם ההפגנה הזאת הרגישה הזויה. צעדנו ברחובות נויקלן באווירה שדמתה יותר למסיבת רחוב מאשר להפגנה זועמת. אלא שבמקרה הזה שינוי המציאות גולם בעצם קיומה של ההפגנה: ישראלים ואיראנים לא יכולים להיפגש בתל אביב או בטהרן, בטח ובטח לא להפגין בהן יחד; הם צריכים להרחיק לברלין, למקום שזוועות המלחמה כבר מאחוריו, כדי לא רק לדמיין את האפשרות לחיות אחרת, בשותפות במקום בסכסוך מדומיין, אלא גם לחולל אותה במציאות.


ברלין
בתחילת הדרך - ליד השוק הטורקי ב-Maybachufer


ברלין
"המעגל האיראני-ישראלי נגד מלחמה, סנקציות, כיבוש ודיכוי מדינתי"


ברלין
בעמדת המשקיפים


 

ברלין
ישראלים ואיראנים כובשים את Sonnenallee

 


ברלין
סוף המצעד ב-Rathaus Neukölln

 


ברלין

 


ברלין
ישראלים ואיראנים מסרבים להיות אויבים

 


ברלין
"הסבים שלי נולדו באיראן, ישראל, עיראק וגרמניה - לא אלחם ב*עצמי*"

 


ברלין
בתקווה לעתיד ורוד יותר

*מוקדש לדוד חני, האקטיביסט האהוב עלי

 

19 תגובות

 1. איזה יופי. הפגנה קטנה – אבל גדולה.
  (נהניתי גם לזהות את האיזור שבו היה המלון שלי בעת ביקורי בברלין :)…)

 2. קודם כל תודה רבה, לכבוד הוא לי.
  ושנית, רק בשביל המשפט הזה שווה הכל (שנים של הנפות שלטים פתטיות, צעדות יאוש חסרות תוחלת ועוד ועוד):"אלא שבמקרה הזה שינוי המציאות גולם בעצם קיומה של ההפגנה: ישראלים ואיראנים לא יכולים להיפגש בתל אביב או בטהרן, בטח ובטח לא להפגין בהן יחד; הם צריכים להרחיק לברלין, למקום שזוועות המלחמה כבר מאחוריו, כדי לא רק לדמיין את האפשרות לחיות אחרת, בשותפות במקום בסכסוך מדומיין, אלא גם לחולל אותה במציאות".
  הנה אני בא…

 3. א. הפוליטקלי קורקט הרשמי "שוק תורכי" זה גזעני אז אומרים בברלין "שוק פרות וירקות" :)
  ב. זה אפילו לא היה השוק של הפרות והירקות אלא שוק כזה מיני מאורפארק
  סתם לידיעה :)

  1. הי עידו, לא ידעתי שאסור לומר "שוק טורקי"… אבל אני דווקא כן מכירה את השוק בתצורת יום השבת שלו, שהיא אגב לא באווירת יד שנייה ומציאות אלא דווקא יותר באווירת שוק נחלת בנימין התל אביבי – כל מיני עבודות יד ודברי אומנות שאנשים מכינים… בכל אופן התייחסתי למיקום יותר בהקשר של לתת מושג לקוראים על המיקום, בעיקר כאלה שלא גרים כאן אבל ביקרו בקרויצברג ומכירים את "שוק הפירות והירקות שרבים מהמוכרים בו הם יוצאי טורקיה" ;)

 4. חבל שההפגנה הייתה קיצונית מדי נגד ישראל, ולא התעסקה מספיק באשמת האיסלאם הקיצוני כגורם העיקרי לבעיה בין המדינות.

  1. זאת בדיוק הסיבה שאני לא השתתפתי. המארגנים שוב השתמשו בארוע לנגח את ממשלת ישראל ללא התיחסות רצינית ואוביקטיבית לנושא. ככה מפספסים הזדמניות כמו שראינו בהפגנות בתל אביב. אז מה-משנים את העולם או משחררים קיטור?

   1. הרי לא רובינשטיין ולא ענת היו בהפגנה אבל הן יודעות הכל. איפה בדיוק ההפגנה היתה נגד ישראל? אנא האירו את עינינו העיוורות, כמי שהיה שם אני לא ראיתי שום הפגנה נגד ישראל.

    אבל מה זה משנה, הנייר סופג הכל ואם אפשר על הדרך להתקרבן שוב, אז יאללה בכיף.

    1. את האנפורמציה שלי קבלתי מהוידאו של 10 דקות ששלח לי אחד המארגנים עם צעקות צווחניות בנושא הכיבוש, ועוד מישהו שספר איך ישראל משטה באזרחיה ובכל העולם, למשל. על השלטון האירני-אף מילה. אירנים, בכלל לא מצאתי או שמעתי שם

     1. תראי לנו את הוידאו בבקשה כי יש לי תחושה קשה שאת משקרת.

      ועוד משהו, אם לא ראית את מאות (!!!) האיראנים ואיראניות שהיו בקהל זה פשוט בגלל שהם נראים כמונו הישראלים, רק קצת יותר יפים.

 5. בעניין הסנקציות, אנסה לעזור:
  הסנקציות פוגעות בראש ובראשונה באזרחים האיראנים. הן מחלישות את תנועת המחאה שהחלה ב-2009 ומחזקות את המשטר. גם משום שזה משרת את הסנטימנט הלאומני של הלכידות הפנימית ו"כל העולם נגדנו" (נשמע מוכר?), וגם משום שאנשים שדואגים לאוכל ותרופות פחות יכולים להתפנות לצאת לרחוב או להתארגן בסתר (והמציאות של האופוזיציה האיראנית קשה ומסוכנת גם כך).

  מעבר לכך, החוסרים הרציניים שהסנקציות מייצרות הביאו לעליית שוק שחור שנשלט על ידי משמרות המהפכה. כך שבמקום לפגוע במשטר – המערב למעשה תורם סיבובית לחיזוקו. ושוב, מי שסופג את רוב הפגיעה הם האזרחים.

  מוזמנות/ים לקרוא את ההצהרה של הקבוצה האיראנית-ישראלית כאן
  http://israelis-iranians-against-war.blogspot.de/2012/04/demo-may-5th-in-berlin-our-statement-in.html

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *